Nereden Linux Bulabilirim?
Önceki Linux Nedir? Sonraki
Nereden Linux Bulabilirim?
Linux işletim sistemiminin temelini oluşturan çekirdek, bu çekirdeğin kullandığı destek kütüphaneleri ve uygulama yazılımları bir araya getirilerek, yükleme yazılımları da eklenerek Linux dağıtımları meydana getirilmektedir. Bu dağıtımlar temel olarak bir kullanıcının Linux kullanmak için ihtiyaç duyabileceği bir çok yazılımı bir araya getirirler. Bu dağıtımların çoğu Internet üzerinde anonim FTP arşivlerinde bulunabilmektedirler. Internet erişimi bulunmayan kişilerinde (veya Internet'ten 120 Mbyte kopyalamak istemeyen kişilerin) yararlanabilmesi için çesitli CD-ROM şirketleri tarafından CD-ROM üzerinde dağıtımlar meydana getirilmiştir.
Linux dağıtımları ve bunların nereden temin edilebileceği hakkında ayrıntılı bilgi, Linux Kurulumu ve Başlangıç başlığı altında bulunabilir.
Belge Temini
Linux hakkında yazılan kitapların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yine de en güncel bilgi Internet üzerinde bulunmaktadır. Elektronik ortamda bulunan iki temel belge çeşidi bulunmaktadır. Bunlar:
belgeleridir. NASIL belgelerinin bir kısmının Türkçeye çevrilmesi işlemi devam etmektedir. Şu ana kadar çevrilen belgeleri Linux Kullanıcıları Grubu WWW sayfasından bulabilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Linux'un Kullanım Amaçları Başlangıç Yazılım Özellikleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası